Președinții PNL – Partidul Național Liberal

Președinții PNL

Înfiinţat: 24 mai 1875; Autodizolvat în noiembrie 1947

Reînfiinţat: 15 ianuarie 1990

Fondatorii PNL (primul comitet director): V. Arvanezu, Dimitrie Berindei, Pană Buescu, Ion C. Brătianu, Dumitru Brătianu, dr. Nae Calinderu, Dimitrie Cariagdi, Ion Câmpineanu, Nicolae Fleva, Mihail Pherekyde, Ion Ghica, Dimitrie Giani, Constantin Grădişteanu, Al. Lupescu, Constantin Nacu, Remus Opran, Pache Protopopescu, C. A. Rosetti, Eugeniu Stătescu, Dimitrie A. Sturdza, Gheorghe Vernescu, Mihail Kogălniceanu, Alexandru G. Golescu, Tache Anastasiu, C. Fusea, Al. Candiano-Popescu, Anastase Stolojan, Gheorghe Chiţu, C. G. Pasacov, N. C. Furculescu, Emanoil Costache Epureanu.

Ion C. Bratianu

(2 iunie 1821 – 16 mai 1891)

Ion C. Bratianu

(2 iunie 1821 – 16 mai 1891)

Ion C. Bratianu

(2 iunie 1821 – 16 mai 1891)

Ion C. Bratianu

(2 iunie 1821 – 16 mai 1891)