PREȘEDINȚII PNL

Președinții
Partidului Național Liberal

Înfiinţat: 24 mai 1875;

Autodizolvat în noiembrie 1947.

Reînfiinţat: 15 ianuarie 1990

Fondatorii PNL (primul comitet director): V. Arvanezu, Dimitrie Berindei, Pană Buescu, Ion C. Brătianu, Dumitru Brătianu, dr. Nae Calinderu, Dimitrie Cariagdi, Ion Câmpineanu, Nicolae Fleva, Mihail Pherekyde, Ion Ghica, Dimitrie Giani, Constantin Grădişteanu, Al. Lupescu, Constantin Nacu, Remus Opran, Pache Protopopescu, C. A. Rosetti, Eugeniu Stătescu, Dimitrie A. Sturdza, Gheorghe Vernescu, Mihail Kogălniceanu, Alexandru G. Golescu, Tache Anastasiu, C. Fusea, Al. Candiano-Popescu, Anastase Stolojan, Gheorghe Chiţu, C. G. Pasacov, N. C. Furculescu, Emanoil Costache Epureanu.

din 1875 până în prezent

Ion C. Brătianu

24 mai 1875 - 4 mai 1891

Dumitru Brătianu

21 mai 1891 - 8 iunie 1892

Dimitrie A. Sturdza

20 noiembrie 1892 - 10 ianuarie 1909

Ion I. C. Brătianu

11 ianuarie 1909 - 24 noiembrie 1927

Vintilă Brătianu

24 noiembrie 1927 - 21 decembrie 1930

I. G. Duca

28 decembrie 1930 - 29 decembrie 1933

Constantin I. C. Brătianu

4 ianuarie 1934 - noiembrie 1947

Radu Câmpeanu

15 ianuarie 1990 - 28 februarie 1993

Mircea Ionescu-Quintus

28 februarie 1993 - 18 februarie 2001

Valeriu Stoica

18 februarie 2001 - 24 august 2002

Theodor Stolojan

24 august 2002 - 2 octombrie 2004

Călin Popescu Tăriceanu

2 octombrie 2004 - 20 martie 2009

Crin Antonescu

20 martie 2009 - 2 iunie 2014

Klaus Johannis

2 iunie 2014 - 18 decembrie 2014

Vasile Blaga

18 decembrie 2014 - 28 septembrie 2016

Alina Gorghiu

18 decembrie 2014 - 12 decembrie 2016

Raluca Turcan

13 decembrie 2016 - 17 iunie 2017

Ludovic Orban

17 iunie 2017 - prezent