Ludovic Orban

Cristian Bușoi

Date personale


• Telefoane: 0032(0)2 28 45609 (Bruxelles) / 0033(0)3 88 1 75609 (Strasbourg)

• Faxuri: 0032(0)2 28 49609 (Bruxelles) / 0033(0)3 88 1 79609 (Strasbourg)

• E-mail: cristiansilviu.busoi@europarl.europa.eu

• Pagini web: http://www.cristianbusoi.eu /http://www.cristianbusoi.eu%20/http://www.cristianbusoi.eu / https://www.facebook.com/cristi.busoi /http://www.youtube.com/user/CristianBusoi

• Naţionalitate: română

• Data şi locul naşterii: 01/03/1978, Drobeta Turnu Severin


Mai 2104 - Prezent : Deputat in Parlamentul European, Membru al Grupului Partidului Popular European (Creștin Democrat)


• Membru in Comisia pentru mediu, sănătate publică și siguranță alimentară (ENVI), Membru in Delegația la Comisia parlamentară de cooperare UE-Ucraina si in Delegația la Adunarea Parlamentară Euronest

• Membru supleant in Comisia pentru piața internă și protecția consumatorilor (IMCO), Membru supleant in Delegația la Comisia parlamentară mixtă UE-Turcia si in Delegația pentru relațiile cu India


Iunie 2013 - Februarie 2014 Presedinte al Casei Nationale de Asigurari


Proiecte prioritare implementate

• Eliminarea arieratelor si aducerea la zi a platilor pentru medicamente la farmacii

• Demararea proiectului privind cardul electronic de sanatate

• Eliminarea listelor de asteptare pentru bolnavii cu afectiuni oncologice si hepatite

• Finantarea adecvata a spitalelor

• Implementarea in legislatia romaneasca a directivei privind tratamentele in strainatate ale romanilor


Aprilie 2007 - iunie 2013: Deputat în Parlamentul European

• Raportor al Parlamentului European pentru Directiva referitoare la piața unică pentru întreprinderi și creștere economică

• Raportor al Parlamentului European referitor la SOLVIT

• Raportor pentru aviz al Comisiei Piata Interna pentru Directiva privind studiile clinice

• Raportor pentru aviz al Comisiei Piata Interna pentru Directiva privind informarea pacientilor pentru medicamentele care se elibereaza cu reteta

• Raportor pentru aviz al Comisiei Piata Interna pentru Directiva privind transparența măsurilor care reglementează prețurile medicamentelor de uz uman și includerea acestora în sfera de cuprindere a sistemelor publice de asigurări de sănătate

• Raportor pentru aviz al Comisiei de Sanatate privind Programul-cadru pentru cercetare și inovare Orizont 2020 (2014-2020)

• Raportor pentru aviz al Comisiei Juridice privind Directiva pentru soluționarea alternativă a litigiilor în materie de consum


Decembrie 2004 - Aprilie 2007: Deputat în Parlamentul României circumscripţia Timiş

• Membru al Comisiei pentru Sănătate şi Familie

• Coautor al urmatoarelor propuneri legislative adoptate de Parlamentul Romaniei

o Legea farmaciei

o Legea privind exercitarea profesiei de tehnician dentar, precum şi înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Colegiului Tehnicienilor Dentari din România

o Legea privind înfiinţarea comunei Bucovăţ, jud. Timis

o Legea privind înfiinţarea comunei Otelec, jud. Timis

o Legea pentru modificarea şi completarea Legii învăţământului


Activitatea politică:

• noiembrie 2014 - prezent : Primvicepresedinte PNL

• decembrie 2014- prezent : Presedinte PNL Sector 1

• iunie 2014 - decembrie 2014 : Vicepresedinte PNL

• iunie 2009 - decembrie 2014 : Vicepresedinte PNL Timis

• ianuarie 2007 - martie 2009 : Membru al Biroului Politic Central al PNL

• februarie 2009 - iunie 2009: Presedintele PNL Timis

• octombrie 2005 - ianuarie 2007: Vicepreşedinte PNL Mehedinţi

• mai 2002 - februarie 2005: Preşedintele naţional al Cluburilor Studenţeşti Liberale (organizaţia de studenţi din PNL)

• mai 2001- mai 2002: Preşedinte TNL Timişoara

• 1996-1998: Vicepreşedinte fondator al Organizaţiei Tineretului Naţional Liberal (TNL) Mehedinţi

• 1996: Membru al Partidului Naţional Liberal


Implicare în sectorul nonguvernamental:

• Membru al Consiliului Director al Institutului de Studii Liberale (2007-2014)

• Preşedinte fondator al Asociaţiei „Tinerii Secolului XXI"- Dr.Tr. Severin (noiembrie 1999 -mai 2002)


Publicatii:

• Politici de sanatate in Uniunea Europeana, Editura POLIROM (coautor Prof. Dr. Cristian Vladescu) - 2011

• Reforma liberală a serviciilor de educaţie în România - 2000


Educaţie:

• 2013 - Absolvent al Colegiului National de Informatii, Bucuresti

• 2010 - Doctorat in sănătate publică şi management sanitar, Universitatea de Medicină şi Farmacie Timişoara

• 2008 - Absolvent al Institutului Diplomatic Roman, Bucuresti

• 2007 - Absolvent al Facultăţii de Drept - Universitatea « Titu Maiorescu » Bucureşti

• 2005 - Absolvent al Colegiului Naţional de Apărare, Bucuresti - lucrarea de absolvire - "Reforma serviciului militar in România"

• 2003 - Absolvent al Facultăţii de Medicină din cadrul UMF "Carol Davila", Bucureşti

• 1997 - Absolvent al Şcolii gen. nr. 2 şi al Colegiului teoretic „Traian" din Dr. Tr. Severin